مطالب آموزشی

دمپر هواساز

دمپر هواساز

قطعات دمپر

دمپر هواساز

دمپر هواساز چیست؟

دمپر

دمپر هواساز نام قطعه ای که در مسیر جریان هوای دستگاه هواساز نصب می شوند و توسط آن می توان مقدار جریان هوا را کم، زیاد ویا قطع کرد و یا تغییر مسیر داد. قطعات دمپر مختلف بوده و جنس آن برحسب ضرورت از آلومینیوم یا پلیمر ساخته می شوند، تیغه های آن ها میتوانند ثابت و یا متحرک باشند، به دمپرهای تیغه ثابت Louver هم اطلاق می شود.در هواسازها فن هایی وجود دارد که با الکتروموتور القایی به حرکت درآمده تا هوا را جا به جا کند. فن ها ممکن است با دور ثابت یا متحرک گردش کنند تا حجم هوای متغیری را وارد سیستم کند. سرعت جریان نیز توسط پره های ورودی یا دمپر خروجی کنترل می شود. فن های چندتایی در واحد های بزرگ معمولا در انتهای هواساز و ابتدای کانال هوا نصب می شوند تا هوا را در کانال بدمند. باز و بسته کردن دمپر به صورت دستی و یا خودکار امکان پذیر است و دمپر خودکار توسط موتور دمپر و یا جک های بادی و روغنی و یا به روش مکانیکی باز و بسته می شوند. از مشخصات مثبت دمپر می توان به هوابندی خوب ، افت فشار کم، استحکام مطلوب، زیبایی ظاهری، روانی تیغه ها و … اشاره کرد. لبه ی تیغه های دمپر هنگام بسته شدن تاحدودی روی هم قرار میگیرند ( هم پوشانی) و عمل هوابند دمپر را انجام می دهند ولی زمان باز شدن به دو دسته تقسیم می شوند. تیغه دمپر دسته اول مانند پرده کرکره خانگی به صورت موازی باز می شوند ولی تیغه دمپر دسته دوم به صورت زیکزاکی باز می گردند، هر کدام از حالت های فوق مزیت های خاص خود را دارا می باشند.برای هوابندی بهتر در لبه تیغه دمپر ها نوار دمپر نصب می شود و کارایی دمپر را بهبود می بخشد.امروزه دمپرهای بسیار بزرگ (Macro Damper ) و دمپرهای بسیار کوچک ( Micro Damper )ساخته شده و مورد استفاده قرار می گیرند.

 

قطعات دمپر و انواع مختلف آن:

مدل لووا Luwa :

دارای قاب گالوانیزه و تیغه های آلومینیومی است و محور تیغه ها در داخل بوش های پلی آمید گردش می کند. محور تیغه ها توسط اهرم های فلزی به یکدیگر لینک شده و به یک شافت اصلی بسته شده اند که انواع دمپر موتورها را می توان با آن متصل کرد. این دمپرها در همه صنایع و در محیط های مرطوب و دارای گرد و خاک کاربرد دارند و در اندازه های گوناگون ساخته می شوند.

 

مدل آپوزیت

این مدل دارای قاب و تیغه های آلومینیومی است و محور تیغه دمپر به چرخ دنده دمپر پلیمری بسته شده که با هم لینک گردیده اند و با نیروی بسیار اندکی به حرکت در آمده و باعث باز و بسته شدن دمپر میگردند. در لبه ی تیغه ها نوار هوابندی دمپر نصب می شود و هوابندی بین تیغه دمپر و بدنه ی دمپر نیز به خوبی مراعات می شود. لذا این دمپر پس از بسته شدن نشتی هوا ندارد. قطعات دمپر برای ساخت دمپر آپوزیت شامل : دستگیره دمپر ، چرخ دنده دمپر ، فاصله انداز ، پی.وی.سی تیغه ، بوش گردی ، پین و نوار هوابندی دمپر است.
از مشخصات بارز این نوع دمپر هواساز : هوابندی عالی ، روانی مطلوب ، استحکام و زیبایی ظاهر است. به علاوه این نوع دمپر به صورت زیکزاک باز می شود و امکان نصب هرگونه دمپر موتور بر روی آن امکان پذیر است.

 

منبع: سایت اصفهان هواساز و پیشگام تجهیز تهویه هم آرا

#دمپر #قطعات-دمپر #دمپر-هواساز #دمپر-آلومینیومی